Οδηγίες για τις αιτήσεις που έγιναν το 2022(ως παράδειγμα τελευταίας εφαρμογής της διαδικασίας):

Στο σχολείο μας η εισαγωγή γίνεται με γραπτές εξετάσεις για τις υπόλοιπες θέσεις (τα παιδιά του Γυμνασίου μας συνεχίζουν κανονικά),

τις οποίες διοργανώνει κεντρική επιτροπή του Υπουργείου, με σύστημα παρόμοιο με αυτό των Πανελλαδικών εξετάσεων.

Φέτος προβλέπεται ότι θα πάρουμε 5 μαθητές/τριες περίπου επιπλέον αυτών του συνδεδεμένου γυμνασίου (ο ακριβής αριθμός ανακοινώνεται με την προκήρυξη και είναι ο

ελάχιστος αριθμός μαθητών που θα επιλεχθούν, αφού μπορεί να μη συνεχίσει κάποιο από τα παιδιά του γυμνασίου).

Οι εξετάσεις είναι σε Γλώσσα και Μαθηματικά στην ύλη που προβλέπει το αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου για το Γυμνάσιο(για όσο είναι σε ισχύ αυτό)

και γίνονται συνήθως το τελευταίο 10ήμερο του Ιουνίου(από πέρυσι, 2021, αρχές Μαΐου). Έχετε δικαίωμα να κάνετε αίτηση για ένα μόνο Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο.

Δείτε και τις περυσινές ανακοινώσεις βάζοντας το λήμμα «εισαγωγικές» στην ιστοσελίδα του σχολείου (κάτω δεξιά), εδώ

και της σχετικής ιστοσελίδας του Υπουργείου εδώ.

Παλαιότερα θέματα εξετάσεων θα βρείτε εδώ.

Το 2022 για τις 30 θέσεις υπήρχαν 177 υποψήφιοι, ενώ το 2021 για τις 5 θέσεις 80 περίπου. Αν το παιδί έχει δυνατότητες, ο ανταγωνισμός δεν πρέπει να ειναι

αποτρεπτικός. Το σχολείο μας προσφέρει υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης, ομίλους αριστείας και δημιουργικότητας που «ανοίγουν ορίζοντες» για τα παιδιά και πολλές

επιτυχίες σε διαγωνισμούς, τόσο πανελλαδικά όσο και παγκόσμια. Στο σχολείο μας είμαστε όλοι μία μεγάλη οικογένεια (μαθητές, γονείςκαθηγητές, απόφοιτοι).

Οπότε, θεωρούμε ότι, για το παιδί που ταιριάζει σε παρόμοιο περιβάλλον αξίζει να προσπαθήσει.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλέστε στο τηλέφωνο του σχολείου 2109333712.

Επίσης, για κάθε πληροφορία παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του σχολείου.

Καλή επιτυχία.

Σ.Χασάπης

Μαθηματικός

Υποδιευθυντής Προτύπου

ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.